top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıGEN PDR ve Rehberlik Birimi

Dikkat ve KonsantrasyonHayatın her alanında dikkatli olmak başarıyı getirmektedir. Dikkat, bir şeyleri öğrenmenin ve kariyer adımlarını atabilmenin en önemli noktasıdır. Peki dikkat nedir? Dikkat kısaca farkında olma hali olarak tanımlanabilir. Beynin çevrede olan bitene karşı tetikte olması ve tüm olan biteni fark etmesi, algılaması anlamına da gelir. Dikkat hususu zekanın ortaya çıkmasında büyük rol oynamaktadır. Hem akademik hem de yaşamsal anlamda oldukça önemli bir konudur.DİKKAT VE KONSANTRASYONU GELİŞTİREN TEKNİKLER NELERDİR?

Dikkatinizin dağıldığını hissettiğinizde veya uzun süreli dikkat gerektiren çalışmalara ön hazırlık yapmak için aşağıda kendinize uygun olabileceğini düşündüğünüz tekniklerden faydalanabilirsiniz.“Gitme, Buraya Gel” Tekniği:

Ders çalışma esnasında bazen aklınıza başka bir düşünce veya başka bir ders, TV-bilgisayar-cep telefonu kullanımı vb. gibi düşünceler gelebilir. Böyle bir durumda, “Hiçbir yere gitme, buraya gel” diyerek dikkatinizi kontrol edebilirsiniz. O an için ilgilenmeniz gereken dersi düşünerek, dersle ilgili konunun ana başlıklarını hatırlamaya, kendinize konu ile ilgili birkaç soru sormaya ve bunları cevaplandırmaya çalışın. Dikkatinizi ilgilendiğiniz konuya yoğunlaştırın.