GEN Eğitim Kurumları
2020-2021 eğitim Öğretim yılı başlangıcı ve
Pandemi Süreci Yönetimi

GEN Gelecek Nesiller Eğitim Kurumları olarak, 2020-2021 eğitim öğretim yılında Bakırköy, Ataşehir ve Diyarbakır okullarımızda ve Ataşehir kurs merkezimizde; anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise kademesinde yaklaşık 1,500 öğrenciye eğitim veriyor, 400’e yakın öğretmen ve personel ile çalışıyor olacağız. Tüm dünyada etkisini sürdüren Covid-19 pandemisi nedeniyle, gerekli tedbirler ve kurallara uyarak ‘’yeni normal’’ düzen için okullarımız uçtan uca kurgulandı, gerek eğitim öğretim programlarını gerekse fiziki alanların düzenlemeleri gerçekleştirildi. Öğrencilerimizin, velilerimizin ve tüm çalışanlarımızın sağlığı birinci öncelik olarak dikkate alınarak gerekli tüm organizasyonlar yapıldı.

Yönetim Kurulunda Üyesi olarak yer aldığımız TÖDER ve üyesi olduğumuz Özel Okullar Birliği Derneği’nin söylemi ‘’Okullar Sokaktan Güvenlidir’’ ve MEB’in belirttiği gibi “Okulları Birlikte Açacağız” paylaşımlarını GEN Eğitim Kurumları olarak destekliyoruz. Bugün için pandeminin sonlanması veya tamamen kontrol altına alınması için hala kesin bir çözüm belirlenmemiş olması nedeniyle, bizlerin fiziksel sağlığımızla beraber psikolojik ve bilişsel sağlığımızı da korumak ve geliştirmek adına, bu süre zarfında hepimizin hayatını en kısa sürede ‘’yeni normal’’ e göre şekillendirmesi ve yaşam düzenimize kaldığımız yerden devam etmemiz gereklidir.

Aynı zamanda eğitim ve öğretimin, sadece okulda fiziksel ortamda gerçekleşen bir olgu olarak algılanmasının ötesine geçilmesi çok önemlidir. Günümüzde sahip olduğumuz teknolojiler ve öğrencilerimizin Z ve Alfa jenerasyonundan olmaları; öğretmen ve öğrencinin olduğu her yerde çeşitli şart ve imkanlar dahilinde, eğitimin yüz yüze ve uzaktan gerçekleşebileceğini göstermektedir. Sıkça tartışılan ‘’uzaktan eğitimin verimliliğini’’ ise aynı yüz yüze eğitim yapılırken kurgulanan sistemin, metotların ve araçların doğru seçilmesi ve iyi planlanması belirlemektedir.

Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun açıklamalarını yakından takip ederek, dünya genelinde okulları açan ülkeleri izliyoruz. Sağlığı en üst seviyede korumayı hedeflerken, eğitimin de kesintiye uğramadan en verimli şekilde devam etmesi için, 2020-2021 eğitim öğretim yılı boyunca, yaklaşık 10 ay süresince gerçekleşecek olası farklı koşullara göre uygulamaya alınacak tüm senaryolara yönelik hazırlıklarımızı tamamladık.

GEN Gelecek Nesiller Eğitim Kurumları olarak, “yeni normal” düzeni için kurumsal yaklaşımımız ve hazırlıklarımız hakkında bilgi vermek; bundan sonraki süreç için planlanan farklı senaryoların ana başlıklarını aşağıda sizlere sunmak isteriz.


Öncelikle 3 farklı senaryoya göre eğitim programımız, ders saatlerimiz, sınav ve etkinlik takvimlerimiz alternatifli olarak hazırlanmıştır. GEN Yayınları’na ek olarak kullanılması planlanan Türkçe ile yabancı dil kaynak yayınları, sunduğu interaktif içerikler ve dijital uygulamalar göz önünde bulundurularak seçilmiştir.

1. %100 Okulda Yüz Yüze Eğitim

MEB’in  Bilimsel Danışma Kurulu tarafından 5 Temmuz’da açıklanan Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’nde yer alan önlemler kapsamında okulumuz yüz yüze eğitime hazırlanmıştır.


2.  Okulda Yüz Yüze ve Evden Uzaktan Eğitim Programı (Hibrid Eğitim)

Okulda gerçekleşecek derslerin öğretmenleri okulda yüz yüze eğitim sunarken; uzaktan gerçekleşecek derslerin öğretmenleri evden canlı online eğitim sunacaktır. Öğrenciler belirlenen derslere okulda yüz yüze katılacak; diğer derslere evden canlı online katılacaktır. Bu uygulama, MEB tarafından sunulan olası senaryolardan biridir. Salgının artış göstermesi ve tedbirlerin artırılması durumunda gerçekleştirilebilir. Amaç öğrencilerin uzun süre fiziksel olarak bir araya gelmelerini önlemek ve kampüsteki yoğunluğu azaltmaktır.


3. %100 Uzaktan Eğitim - Tüm Öğrenci Ve Öğretmenler Evde

2019-2020 Eğitim öğretim yılında 23 Mart 2020 itibariyle uygulanan GEN Koleji Dijital Okulu Uzaktan Eğitimi; anaokulundan lise son sınıfa kadar ilgili yaş seviyelerine uygun olacak şekilde yapılandırıldı. Google ve K12net araçlarının yanı sıra, DigiGEN Videoları ve farklı yeni İnteraktif Uygulamalar ile öğrencilerimizin verimli şekilde eğitim hizmeti almaları sağlandı. 

Google Mail ile Her Öğrenciye Okul Maili

Google Meet ile Güvenli Canlı Online Dersler ve Etütler

Google Drive ile Tüm Yayınların Dijitaline Erişim

Google Classroom ile Dijital Sınıf Platformu

Google Forms ile Açık Uçlu Sorulardan Oluşan Sınavlar ve Anketler 

K12net ile Her Ders Online Yoklama

K12net ile Online Deneme Sınavları 

K12net ile Online Ölçme-Değerlendirme

K12net ile Kazanım-Konu Analizli Sınav Sonuç Karnesi

K12net ile Dijital Kağıdım Ödev Uygulaması

K12net ile Öğrenciye Özel Hata Kitapçığı 

+

DigiGEN 5-6-7-8-9-10-11-12.Sınıf Konu Anlatımı ve Soru Çözüm Videoları

Öğrencinin Derse Katılımını Artıran İnteraktif Uygulamalar

Uzaktan Mentörlük ve Rehberlik ile Öğrencilere Yakın Takip ve Veli ile Sık İletişim

“SINIF İÇİNDE ONLINE SINIF” Uygulaması ile Okullarımızda Gerçekleşen Derslere Google Meet ile Uzaktan Bağlanarak,  Canlı, Senkron Eğitim Alma İmkanı Sunuyoruz.

Sizlerle paylaşılan tüm hazırlıkların ve senaryoların yanı sıra, okullarımızın ve kurs merkezimizin internet altyapısı metro ethernet bağlantısı ile güçlendirilmiş olup sınıflarımızda akıllı tahta, hoparlör ve mikrofon kullanılmaktadır. Google Meet ile sınıfta olmayan öğrencilerin derse uzaktan canlı olarak katılmalarına imkan verilmektedir. Bu sayede GEN Eğitim Kurumları’nda eğitim alan anaokulundan lise sona kadar tüm öğrencilere ‘’Sınıf içinde Online Sınıf’’ konsepti ile yıl boyunca kesintisiz eğitim sunmaya hazırız!

“Sınıf içinde Online Sınıf” konsepti ile yıl içinde öğrenci pandemiden dolayı veya kendisinde bir semptom izlendiğinden dolayı okula gelememesi durumunda; uzaktan sınıfına bağlanarak, ders anlatımını izleyebilecek, akıllı tahtaya yazılanları veya tahtada gösterilenleri kendi bilgisayar veya telefonunun ekranında anlık olarak görüntüleyebilecek, öğretmene soru sorabilecek, öğretmenin sorduğu soruları yanıtlayabilecek, kendi ses ve kamera görüntüsünün yanı sıra cihazının ekranını paylaşarak derse aktif katılım sağlayabilecek, sınıfa uzaktan bağlanan diğer öğrencilerle küçük grup çalışmaları gerçekleştirebilecektir.


17 Ağustos 2020 İtibariyle Eğitim Başlıyor!

MEB Bakanımız Sayın Ziya Selçuk tarafından 1 Haziran’da yapılan açıklamada, özel okulların 15 Ağustos’tan sonra yüz yüze eğitim yapabileceği duyurulmuştur. GEN Gelecek Nesiller Koleji olarak bu doğrultuda 4,5,6,7,8 ve 11,12.sınıf öğrencilerimiz için 17 Ağustos itibariyle, 2,3 ve 9,10.sınıf öğrencilerimize ise 24 Ağustos itibariyle, gerekli tüm tedbirler alınarak Telafi Programı, İngilizce Takviye Programı ve Sınava Hazırlık Programı kapsamında kampüslerimizde yüz yüze eğitim verilmesi planlanmıştır. 31 Ağustos itibariyle de anaokulundan lise son sınıfa kadar tüm öğrencilerimizle 2020-2021 eğitim öğretim yılı programımızın başlayacağı sizlerle de paylaşılmıştır. Bu planlamaya göre, öğretmen ve yönetici kadromuz 10 Ağustos ile 31 Ağustos arasında, Öğretmen Hizmet içi Eğitim ve Seminer programı kapsamında yeni eğitim öğretim yılının tüm hazırlıklarını tamamlayacaktır.


Ancak 5 Ağustos itibariyle ülkemizde vaka sayısında gözlenen artış ve Kurban Bayramı tatilinde farklı ortamlarda bulunulmasıyla vakada olası artış beklentisi nedeniyle, önümüzdeki günlerde de MEB’den gelecek yeni ve olası farklı tedbirler olur ise onları da dikkate alarak ve en hassas şekilde değerlendirilerek sizlere gerekli bilgilendirmeler yapılacaktır. Bu kapsamda, kurum olarak hazırladığımız yukarıda paylaşılan 3 alternatif senaryodan biri hayata geçirilecektir. Okullar fiziki olarak açık tutulmasında bir engel bulunmaması durumunda da 17 Ağustos 2020- 18 Haziran 2021 tarihleri arasında tüm eğitim yılı boyunca “Sınıf içinde Online Sınıf” imkanı her zaman öğrencilerimize sağlanacaktır. Dolayısıyla, Ağustos’ta şehir dışında olan veya pandemiden dolayı 17 Ağustos – 31 Ağustos tarihlerinde okula gelmek istemeyen öğrencilerimiz, “Sınıf içinde Online Sınıf” uygulamamız ile ilgili sınıf seviyesinde sunulacak tüm derslere uzaktan katılarak eğitim alabilecektir.

Telafi Programı, İngilizce Takviye Programı ve Sınava Hazırlık Programı

17 Ağustos – 31 Ağustos tarihlerinde ilgili sınıflarda gerçekleşecek olan eğitimler,

Okulların açılması ve yüz yüze eğitime başlanması durumunda;

İlkokul ve Ortaokul kademelerinde 09.00-13.00 arasında günde 5 ders saati gerçekleşecektir.

Lise kademesinde 09.00-14.00 arasında günde 6 ders saati gerçekleşecektir.

*Sınıfa uzaktan bağlanacak olan öğrenciler bu saatte ekran başında sisteme bağlanmış olmalıdır.


Okulların açılmaması ve uzaktan eğitime başlanması durumunda;

İlkokul ve Ortaokul kademelerinde 10.00-14.30 arasında günde 5 ders saati gerçekleşecektir.

Lise kademesinde 10.00-15.30 arasında günde 6 ders saati gerçekleşecektir.


Bu tarihler arasında gerçekleşecek Haftalık Ders Programı 14 Ağustos Cuma günü sizlerle paylaşılacaktır. Öğrencilerin mail adresleri ve Google Meet ile uzaktan eğitim alma ile ilgili kılavuzluk eden yönergeler 14 Ağustos Cuma günü tarafınıza SMS olarak iletilecek, bu süreçte yardıma ihtiyacınız olduğunda bizimle iletişime geçmeniz için Teknoloji Destek Hattı telefon numaraları tarafınıza sunulacaktır.