Konu: 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı Müfredatı Başlangıcı_7 Eylül 2020


          Sayın Velimiz, Sevgili Öğrencimiz,

          12 Ağustos 2020 tarihinde Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk tarafından yapılan açıklama ile yüz yüze eğitim öğretimin başlangıç tarihi 21 Eylül 2020 olarak belirlenmiş ve sizlerin de bilgisi dahilinde olduğu gibi 17 Ağustos’tan itibaren özel eğitim kurumlarına uzaktan eğitim yapma imkânı sunulmuştur.

          Bu doğrultuda, GEN Gelecek Nesiller Koleji olarak ilkokul, ortaokul, lise kademelerinde 17 Ağustos – 4 Eylül tarihleri arasında Oryantasyon, Telafi Eğitimi, İngilizce Hızlandırma Programı, Sınava Hazırlık Programı gerçekleşmiştir. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’nün 17/08/2020 tarih ve E.10780246 sayılı yazısına istinaden covid-19 tedbirleri alınarak, 8.sınıf ve 12.sınıf öğrencilerimiz ile “Destekleme ve Yetiştirme Kursu” adı altında okulda yüz yüze eğitime başlanmıştır. Okula gelmeyen öğrencilere uzaktan sınıfa video konferans aracılığıyla canlı online bağlanma imkanı sunulmuştur.

   

          4 Eylül 2020 Cuma itibari ile ‘Telafi Eğitim Programımız’ tamamlanmıştır ve 7 Eylül Pazartesi günü 2020-2021 eğitim-öğretim yılı müfredatı konuları işlenmeye başlayacaktır. Anaokulu,  8.sınıf ve 12.Sınıf öğrencilerimizin eğitimi okulda yüz yüze devam edecektir; isteyen öğrencimiz sınıfa canlı online olarak bağlanacaktır. Diğer tüm sınıf seviyeleri ise 21 Eylül’e kadar uzaktan eğitim şeklinde eğitim almaya devam edecektir.  Uzaktan eğitim programına canlı online derslerin yanı sıra canlı online etütler eklenecektir. Sizlerle paylaşılacak olan takvim doğrultusunda, sınavlar online olarak uygulanacak ve tüm öğrencilerle kullanılan yayın ve içeriklerin dijitalleri paylaşılmaya devam edilecektir.

          7 Eylül itibariyle gerçekleşecek olan programın detayları aşağıda tarafınıza sunulmuştur. 21 Eylül itibariyle bu program MEB’in açıklamaları doğrultusunda yeniden şekillenecektir. GEN Eğitim Kurumları Eğitim Koordinatörleri ve Okul Yöneticileri tarafından hazırlanan program, tüm sınıf seviyelerinde konu seyreltisi yapılmaksızın, öğrencinin eğitim yılı sonuna kadar edinmesi gereken tüm kazanımları kazandırmayı hedefler nitelikte hazırlanmış; öğrencilerin yaş özellikleri dikkate alınarak yapılandırılmıştır.

          Normal şartlarda yüz yüze eğitimde GEN Koleji ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde hafta içi her gün, günde 9 ders saati, haftada toplam 45 ders saati eğitim verilmektedir. 8,11,12.sınıf Sınava Hazırlık grubu öğrencilerine ve 5.sınıf ile 9.sınıfta İngilizce programında Elementary (başlangıç) seviyesindeki öğrencilere cumartesi günleri 5 ders saati eğitim ayrıca yapılmaktadır. Ancak bu süre zarfında okulumuz, GEN Koleji ‘’Evde ve Okulda Sağlıklı Eğitim Programı’’ kapsamında aşağıdaki şekilde eğitim gerçekleştirecektir.


          GEN Koleji ‘’Evde ve Okulda Sağlıklı Eğitim Programı’’ boyunca Pazartesi ve Cuma günleri İstiklal Marşı törenleri, Pazartesi sabah 09.15’te,  Cuma akşamüstü ise 16.15’de, online olarak düzenlenecektir.  Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler gibi derslerin yanı sıra, Türk ve Native (yabancı) öğretmenler eşliğinde yabancı dil dersleri ile uygulamalı dersler programda yer alacaktır. Sizlerle paylaşılacak olan Sınav Takvimi doğrultusunda sınavlar 8 ve 12.sınıflarda okulda kağıt üzerinde gerçekleşecek; diğer sınıf seviyelerinde online olarak sanal ortamda uygulanacaktır. Bireysel çalışmalar, etkinlikler ve ödevler öğrencilerimizle paylaşılacak, özellikle hafta sonu ödevleri her Pazartesi kontrol edilerek ödev kontrol sonucu K12net portalına işlenecektir. Ödevler online kaynaklardan sunulacak ve basılı olarak öğrencilere okuldan teslim edilecek yayınlar üzerinden verilecektir. Yapılan ölçme değerlendirmeler, ödevler ve sınıf içi performans dikkate alınarak etütler planlanacak ve düzenli olarak gerçekleşecektir. 8. ve 12. Sınıflarda GEN Koleji Sınava Hazırlık Programı kapsamında Cumartesi günü gerçekleşen dersler 8.sınıflarda soru çözümü/konu anlatımı şeklinde devam ederken, 11 ve 12. sınıflarda müfredat kapsamında konu anlatımı olarak devam edecektir. GEN Koleji Dijital Okulu’nda “Uzaktan Eğitim Yakından Takip” yaklaşımıyla, sınıf öğretmenlerimiz, mentör öğretmenlerimiz ve rehber öğretmenimiz sizlerle ve öğrencilerimizle sık sık iletişimde olmaya ve uzaktan bireysel takip sağlamaya devam edecektir.


          Bu doğrultuda planlanan ders saatleri aşağıda yer almaktadır.

  • Dersler 09.30’da başlayacaktır. Dersler 35 dakika, teneffüs ise 15 dakika olacaktır. Öğlen Yemeği arası 30 dakika olacaktır.

  • İlkokulda dersler 15.20’de, ortaokul ve lisede ise 16.10’da sona erecektir. 

  • Anaokulu öğrencilerimiz planlandığı şekilde yüz yüze eğitim almaya devam edecektir.

  • İlkokul öğrencilerimiz günde 7 ders saati, haftada toplam 35 ders saati eğitim alacaktır.

  • Ortaokul ve Lise öğrencilerimiz günde 8 ders saati, haftada toplam 40 ders saati eğitim alacaktır.

  • 5.Sınıf ve 9.sınıf İngilizce Elementary seviyesindeki öğrenciler ile Push Up Programı; 8.Sınıf, 11.sınıf, 12.sınıf öğrencileri ile Sınava Hazırlık Programı; Cumartesi günleri 5 ders saati olarak gerçekleşecektir ve bu  durumda haftada toplam 45 ders saati eğitim verilmiş olacaktır.

  • 5. Sınıf ve 9.sınıf öğrencilerimize 7 Eylül Pazartesi İngilizce Seviye Tespit Sınavı online olarak uygulanacak ve Elementary seviyesinde yer alan öğrenciler 19 Eylül itibari ile İngilizce Push Up Programına (Takviye Programına) başlayacaktır.

  • 7 Eylül itibari ile uygulanacak YENİ DERS PROGRAMINIZ 6 Eylül Pazar günü SMS, mail ve K12net mesajı olarak gönderilecektir.

  • Yayın paketinde yer alan Türkçe ve Yabancı Dil Yayınları 7-11 Eylül arasında okuldan teslim edilecektir. Okul idaresi teslim öncesi sizinle iletişime geçecektir.  Bu yayınların dijitali ise öğrencilerle paylaşılmıştır. Dijital Üyelikler ise e-posta ile tarafınıza gönderilecektir.


          Son olarak, siz değerli velilerimize GEN Koleji’nin tüm akademik süreçleri hakkında detaylı bilgi vermek ve sorularınızı yanıtlayabilmek adına 12 Eylül Cumartesi günü Online Veli Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirilecektir. Veli toplantımızı takiben, sizlerle öğretmenlerimizin ‘Bireysel Görüşme Saatleri’ paylaşılacak ve öğretmenlerimizden randevu alarak birebir görüşme imkanı sunulacaktır.

          Bilginize sunar, sağlıklı ve başarılı bir eğitim-öğretim yılı dileriz.

          Saygılarımızla,

          GEN Gelecek Nesiller Koleji