top of page

Konu: STEAM Etkinlik Setlerinin Teslimi ve STEAM Projeleri


           Sayın Velimiz, Sevgili Öğrencimiz,

           STEAM; Fen (Science), Teknoloji (Technology), Mühendislik (Engineering), Sanat (Art) ve Matematik (Mathematics) alanlarından oluşan, disiplinlerarası bakış açısını geliştiren, teorik bilgilerin uygulamaya dönüştürülmesine yardımcı olan, yaratıcı düşünceyi harekete geçirerek günlük hayatta karşılaşılan problemlere inovatif çözümler geliştirmeyi sağlayan bir eğitim yaklaşımıdır.

           GEN Gelecek Nesiller Koleji’nde, öğrencilerimizin inovasyon kültürüyle yetişmelerini ve türetken bireyler (sadece tüketen değil, aynı zamanda üreten birey) olmalarını sağlamak amacıyla, ‘’STEAM Temelli Eğitim Programı’’ uygulanır. Bunun yanı sıra, STEAM dersleri gerçekleşir. STEAM derslerinde kullanmak üzere öğrencilere STEAM Etkinlik Seti verilir. Bu setler ile öğrencilerin 21.yüzyıl becerileri kazanmaları, K12 seviyesinde girişimci olmaları, eğlenerek kalıcı öğrenmeleri, STEAM Okuryazarı olmaları, yaratıcı fikirlerini STEAM döngüsü ile ürüne dönüştürmeleri ve sergilemeleri amaçlanır.

           2020-2021 Eğitim öğretim yılında, ilkokul eğitim programımızda yer alan STEAM dersinde kullanmayı planladığımız STEAM Etkinlik Setleri okulumuza gelmiştir ve bugün itibariyle öğrencilerimize teslim edilmektedir. Okulda yüz yüze eğitim alan öğrencilerimiz bugün setlerini almıştır; uzaktan eğitim alan öğrencilerimizin velileri ise bugün itibariyle okula gelip öğrencimize ait STEAM Etkinlik Setini alabilirler.

          STEAM Etkinlik Setinde MEB programıyla ilişkilendirilmiş STEAM Kitabı ve yıl içinde oluşturulacak 4 tane STEAM Kit yer almaktadır. Bu set ile beraber, öğrencilerimiz, STEAM Dijital Eğitim Platformuna erişim sağlayacak; STEAM proje açıklamaları ve proje şablonları yardımı ile ‘’Benim Fikrim Benim Ürünüm’’ STEAM Projeleri hazırlayacaktır. Öğrencilerimiz geliştirdikleri projeleri yıl sonunda okulda düzenlenen GEN TeknoFest adını verdiğimiz teknoloji festivalinde sergileyecek ve Türkiye çapında düzenlenen STEAM Fuarlarına katılım fırsatı yakalayacaktır. Eğitim yılının sonunda, öğrencilerimiz ‘’STEAM Okuryazarlığı Sertifikası’’na sahip olacaktır. Her yıl geliştirilen STEAM Projeleri, öğrencilerimizin STEAM E-Portfolyolarının oluşumuna katkı sağlayacaktır.

          GEN Koleji’nde STEAM çalışmaları anaokulu itibariyle başlamaktadır. İlkokul 1,2,3,4.sınıfta;   15 günde bir, Hayat Bilgisi / Fen Bilimleri dersi STEAM dersi olarak gerçekleşir. Velilerimizden ricamız, okulda yüz yüze eğitimin olduğu günlerde STEAM Kitabını öğrencimizle beraber okula göndermeniz ve etkinlik setinden çıkan 4 tane Steam Kiti evde özenle muhafaza etmenizdir. STEAM Kitler yıl içinde eğitim programının öngördüğü planlama dahilinde öğrenci tarafından sınıftaki diğer tüm arkadaşlarıyla beraber yapılacaktır. Bundan dolayı STEAM Kitlerin yapılacağı hafta sınıf öğretmeniniz sizlere bilgi verecek ve ilgili STEAM Kiti öğrencinizle beraber okula göndermenizi rica edecektir. Okulda uygulanması arzu edilen STEAM dersi, uzaktan eğitim durumunda da rahatlıkla gerçekleşecek şekilde planlanmıştır. STEAM Dijital Eğitim Platformunda tüm içerikler, eğitsel videolar, proje önhazırlık dokümanları vb. mevcuttur. STEAM Dijital Eğitim Platformuna giriş bilgileriniz (kullanıcı adı ve şifre) velilerimizin cep telefonlarına SMS olarak gönderilecektir.

          Bilginize sunar; sağlıklı ve başarılı bir eğitim öğretim yılı dileriz.

bottom of page